02 / 06 / 2026

Vad en fast förbindelse över Kvarken skulle kunna innebära för arbetstillfällen, innovation och regional tillväxt

FLINC artikelserie – analyser under arbete

Vad en fast förbindelse över Kvarken skulle kunna innebära för arbetstillfällen, innovation och regional tillväxt

De nordliga delarna av Norden har betydande potential för den gröna omställningen, tack vare tillgång till prisvärd förnybar energi, stark industriell kapacitet och en växande kunskapsekonomi. Starkare öst–västliga förbindelser skulle kunna stärka regionens potential ytterligare. Inom FLINC undersöker arbetspaket 3 vad en fast förbindelse över Kvarken skulle kunna innebära för arbetstillfällen, innovation och affärsutveckling i hela regionen.

Mer än restider och byggkostnader

Traditionella kostnads–nyttoanalyser fokuserar på tidsvinster i resandet och byggkostnader. De fångar sällan upp vad som händer när arbetsmarknader integreras närmare, när kunskap och innovation kan flöda friare eller när företag får tillgång till leverantörer och kunder som de tidigare inte kunnat nå.

Det är dessa effekter som arbetspaket 3 syftar till att analysera utifrån fem dimensioner: arbetsmarknadsexpansion, innovationseffekter, tillväxt inom affärsområden, logistikscenarier och potential för nya investeringar.

– Studien undersöker den arbetsmarknadspotential som uppstår genom ökad rörlighet bland innovationsintensiva yrkesgrupper, inklusive forsknings- och utvecklingspersonal, IKT-experter, chefer och marknadsföringsspecialister. Tillsammans är dessa grupper viktiga drivkrafter för immateriellt kapital. Den kunskap och kompetens de tillför skapar långsiktigt ekonomiskt värde i hela regionen, säger Hannu Piekkola, professor vid Vasa universitet.

Hannu Piekkola, professor vid Vasa universitet, analyserar inom FLINC-projektet vilka effekter gränsöverskridande infrastruktur kan ha för arbetsmarknad, innovationer och regional tillväxt.

Vad som riskerar att gå förlorat

Allteftersom analysen fortskrider kommer den att ge beslutsfattare en tydligare bild av vad som står på spel – inte bara om förbindelsen byggs, utan också om den inte gör det. De metoder som utvecklas kan även stödja liknande bedömningar i andra glest befolkade gränsöverskridande regioner.

– Målet är att bedöma det värde som skapas genom ökad rörlighet mellan Finland och Sverige och i hela Kvarkenregionen, samt vad som riskerar att gå förlorat om denna rörlighet inte stärks, förklarar Piekkola.

Bakgrund

Arbetet bygger på Trafikledsverkets genomförbarhetsstudie, som färdigställdes 2025 i samarbete med Trafikverket i Sverige. Den studien lade den tekniska och ekonomiska grunden, men lyfte samtidigt fram behovet av bredare konsekvensanalyser av sådana effekter som traditionella ramverk sällan fångar upp, särskilt i glest befolkade gränsöverskridande regioner.

Delta i diskussionen

Du är varmt välkommen att delta vid Wasa Future Festival, där pågående arbete kring finansierings- och säkerhetsdimensionerna av gränsöverskridande infrastruktur kommer att presenteras. Sessionen “Norden imorgon – tillväxt trots globala spänningar” äger rum torsdagen den 13 augusti 2026 kl. 13.00–16.15 på Mindsquare, Wasa Innovation Center i Vasa. Programmet hålls på finska och svenska.

Arbetet kring finansieringsdimensionen av storskalig gränsöverskridande infrastruktur kommer även att presenteras under Almedalsveckan 2026.

 

 

Om projektet FLINC

Denna studie i FLINC projektets arbetspaket 3 genomförs av: Vasa universitet på uppdrag av Kvarkenrådet EGTS

FLINC (Financing Large-scale Infrastructure – Nordic Connector) är ett Interreg Aurora-projekt med medfinansiering från Europeiska unionen och koordineras av Kvarkenrådet EGTS. Projektet använder Nordic Connector som fallstudie. Inom Nordic Connector lyfts den planerade fasta förbindelsen över Kvarken mellan Finland och Sverige fram som ett sätt att stärka resiliens, tillgänglighet och tillväxt i Norden. FLINC utvecklar kunskap och metoder för att bedöma gränsöverskridande infrastruktur på nordisk och europeisk nivå.

Projektpartners: Kvarkenrådet EGTS (ensam stödmottagare, EGTS)
Referensgruppen inkluderar representanter från bland annat Trafikledsverket, Traficom och Trafikverket.

Finansiärer: Interreg Aurora, Lapin liitto, Trafikledsverket, Vasa stad, Umeå kommun
Projekttid: 1.4.2025–31.12.2026
Projektets budget: 599 600 euro

Läs mer: https://www.kvarken.org/projekt/flinc/

Denna artikel är en del av en FLINC-serie som presenterar pågående analyser inför slutresultaten, inklusive arbete kring finansierings- och säkerhetsrelaterade dimensioner av gränsöverskridande infrastruktur.